D.U.K.

Buriavimas vėjaračiais

Koks vėjas reikalingas buriavimui vėjaračiais?

Žygiui pajūriu vėjaračiais reikalingas ne mažesnis nei 5 m/s stiprumo vakarų, šiaurės-vakarų, šiaurės, pietvakarių ar pietų krypčių vėjas. Prie tokio vėjo buriuojame su 5.5 kv.m. burėmis, jei vėjas stipresnis, pvz. 7-10 m/s, tai naudojame mažesnes, 4.0 kv.m. bures, o kai audra jūroje šėlsta, išsitraukiame pačias mažiausias – 3.0 kv.m. burytes.

Buriuoti vėjaračiais Nidos aerodrome užtenka ir 3 m/s stiprumo vėjo, tinkamos visos kryptys.

Nuo kokio amžiaus galima buriuoti vėjaračiais?

Buriuoti vėjaračiais gali vaikai nuo 9-10 m. amžiaus, kurie turi bent kiek jėgos, kad išlaikytų burės virvę ir nebijo pagreitėjimo.

Vaikams, priklausomai nuo jų svorio, užmontuojame mažesnio dydžio bures.

Ar žygio vėjaračiais metu mus lydės instruktorius?

Taip, žygio vėjaračiais metu paprastai grupę lydi mūsų profesionalus instruktorius, kuris buriuoja grupei iš galo, pamokina ką ir kaip daryti, esant reikalui padeda žygio dalyviams įveikti kilusius iššūkius 😉

Ar žygio vėjaračiais metu daroma pertrauka pasifotografuoti?

Žygio vėjaračiais pusiaukelėje galima ir yra smagu sustoti pasifotografuoti ir pasidalinti įspūdžiais. Tačiau apie tai reikia visiems susitarti iš anksto, prieš pradedant buriuoti, kad tas kuris buriuoja pirmasis sustotų ir palauktų visų. Dažnu atveju vėjaratininkai būna nutolę vieni nuo kitų ir paprastai nėra kaip prisikviesti pvz. priekyje važiuojančiojo.

Kada tiksliai bus žinoma ar numatytą dieną bus tinkamas vėjas?

Buriavimas vėjaračiais yra tiesiogiai priklausomas nuo vėjo (be vėjo ir prieš vėją vėjaratis nejuda 🙂

Tikslias prognozes žinome 1-2 dienas prieš buriavimą, tada ir susideriname galutines detales.

Mums svarbu keletas dalykų:

  1. Vėjo kryptis (iš kurios pusės pučia). Buriavimui aerodrome tinkamos visos vėjo kryptys, o buriavimui pajūriu – idealiausia yra vakarai, pietvakariai,  šiaurės vakarai; mažesnio greičio buriavimui tinka ir šiaurės / pietų krypčių vėjai).
  2. Vėjo stiprumas (matuojamas mazgais, metrais per sekundę ir t.t.). Buriavimui aerodrome užtenka ir 3 m/s stiprumo vėjo, o buriuojant pajūriu – bent 5 m/s. Per stipraus vėjo mums nebūna – turime mažesnio dydžio bures – pučiant stipresniam vėjui, naudojame mažesnes bures.. Svarbu, kad pliažas nebūtų visiškai užpiltas vandeniu.

Tad apibendrinant, galima pasakyti – „Gamta yra gamta :)”, todėl apsišarvuokite kantrybe – tikslią vietą, laiką burių dydžius ir kitas smulkmenas sužinosite buriavimo išvakarėse, nes tik tuomet mums yra prieinamos tiksliausios prognozės, kurios leidžia geriausiai numatyti kas vyks su vėju.

Iš kur pradėsime buriuoti vėjaračiais pajūriu?

Pačios geriausios sąlygos buriuoti vėjaračiais susidaro laukiniame paplūdimyje tarp Smiltynės ir Juodkrantės.

Buriavimo vėjaračiais starto vietą apsprendžia vėjo kryptis (prieš vėją vėjaratis nejuda), tad apsišarvuokite kantrybe – tikslią vietą ir laiką susiderinsime buriavimo išvakarėse, nes tik tuomet mums yra prieinamos tiksliausios prognozės, kurios leidžia geriausiai numatyti kas vyks su vėju.

2 iš 3 atvejų buriuoti galime tik viena kryptimi (grįžti būtų per lėtai, arba išvis neįmanoma), tad startavę Juodkrantėje finišuojame Smiltynėje arba atvirkščiai.

Retais atvejais, galime startuoti ir finišuoti ten pat (kai pučia grynai vakarų krypties vėjas, t.y. statmenai į krantą).

 

Ar galima buriuoti jei lyja lietus?

Buriuoti vėjaračiais galima tiek lyjant lietui, tiek ir sningant 🙂 (tol kol sniego sluoksnis nepradeda trukdyti) – svarbiausia atitinkama apranga, kuri apsaugotų jus nuo vėjo ir kritulių.

Mes vadovaujamės tokiu buriuotojišku moto – „Nėra blogo oro, yra tik prasta apranga!”

Ką reiktų pasiimti į žygį vėjaračiais?

Įsimeskite vėjui ir krituliams nepralaidžią striukytę ar lietpaltį, uždarus batus, kurių negaila būtų sušlapti.

Gerai yra turėti akinius nuo saulės, kartais susidaro sąlygos kai vėjas pučia ir kartais pakelia smėlio.

Įsimeskite kremą nuo saulės, jei šviestų saulė.

Jei oras jau vėsesnis – įsidėkite atsarginių drabužių komplektą – tam atvejui, jei lenkdami draugą, netyčia įvairuotumėte į bangą 🙂

Jeigu buriuodami bijote prisitrinti nuospaudų (kartais burės virvę reikia ir stipriau laikyti/traukti), neprošal turėti pirštines (tinka ir dviratininko, ar sodo pirštinės).

Šalmais aprūpinsime, tačiau jei turite savo mėgstamą asmeninį – pasiimkite 😉

Ar saugu buriuoti vėjaračiu?

Buriavimas vėjaračiais yra labai saugi pramoga/sportas. Net profesionaliai sportuodami daugiau nei du dešimtmečius nesame matę skaudžių įvykių, nekalbant apie pramoginį buriavimą.

Iš šono buriavimas vėjaračiais atrodo labai ekstremaliai ir bus baisu, tačiau 99% išbandžiusiųjų teigia, kad viskas yra ženkliai paprasčiau, nei kad įsivaizduojama iš pradžių.

Žygiai kanojomis

Ką reiktų pasiimti į žygį kanojomis?

Būtinai pasiimkite geriamo vandens!

Pasirūpinkite nuo saulės kaitros saugančia kepuraite.

Būdami ant vandens įdegame kur kas greičiau ir stipriau nei įprastai, tad įsimeskite kremą nuo saulės.

Jei oras vėsesnis – įsidėkite atsarginių drabužių komplektą – tam atvejui, jei netyčia apvirstumėte ar įkristumėte į vandenį (nors tai nutinka ypač retai!).

O jeigu prognozė rodo lietaus, įsimeskite ir neperšlampamą striukytę ar lietpaltį.

Jeigu irkluodami bijote prisitrinti nuospaudų, neprošal turėti pirštines (tinka ir dviratininko, ar sodo pirštinės).

Kiekvienai kanojai duosime po didelį neperšlampamą maišą, tad ten bus galima saugiai įsidėti savo elektroniką ar nedidukę kuprinytę.

Ar reikalingas specialus pasiruošimas norint plaukti kanojomis?

Visi, kas nori, gali plaukti kanojomis! Mūsų kanojos yra stabilios – per vidurį yra net 1 metro pločio.

Prieš žygį akylai sekame orų prognozes ir stengiamės, kad visada plauktume pavėjui – su gamta nekovojame, o stengiamės prisitaikyti ir išnaudoti vėjo jėgą, kad padėtų plaukti.

Irkluoti galima ir dvipusiais irklais (visai kaip baidare), tad jums nereikia jokio ypatingo pasirengimo. Visgi jei norite – prašykite ir duosime jums tikruosius kanojinius irklus (su jais irkluoti reikalinga turėti bent šiek tiek praktikos).

Svarbiausia – neužmiršti geros nuotaikos!

Ar galiu pasiimti į žygį fotoaparatą, telefoną ar pan. įrangą?

Su savimi galite pasiimti visus Jums reikalingus asmeninius daiktus. Tačiau patariame juos saugiai plaukiant laikyti hermetiniame maiše, nes būna, jog į kanojas nuo irklų patenka vandens, pradeda lyti ar kanoja netyčia virsta – tokiu atveju Jūsų turimi daiktai gali sušlapti. Kadangi už turimų daiktų saugumą atsakote patys, patariame pasiimti savo hermetinį maišą. Jei tokio neturite – kiekvienai kanojai suteiksime didelį bendrą hermetinį maišą – pasiprašykite jo iš mūsų ;).

Keliavietės yra jūsų kanojos?

Mūsų kanojos yra trivietės, tačiau paprastai irkluojamos dviese – per vidurį sėdi „kapitonas”, kuris neirkluoja ir gali užfiksuoti gražiausius žygio momentus. Žygio pusiaukelėje galima pasikeisti vietomis, taip taupant jėgas.

Susėsti galėsime pagal tai, kaip apsitarsime su grupe, pas kažkurį dalyvį sėdės ir irkluos mūsų žygio vadovas (-vė).

p.s. Dėl paprastumo kanojas irkluojame baidariniais irklais, tačiau jei norite – prašykite ir duosime jums tikruosius kanojinius irklus (su jais irkluoti reikalinga turėti bent šiek tiek praktikos).